SendPipe
سامانه ارسال لوله و اتصالات

اخبار و مقالات

راهنمای اتصال لوله کاروگیت

25/شهریور/1398
راهنمای اتصال لوله کاروگیت
  • منبع : پایپ سند
  • چاپ صفحه
  • اشتراک گذاری
  • مشاهده نظرات
در مقاله‌ی زیر با اتصال لوله کاروگیت به‌صورت خلاصه آشنا خواهید شد:

نصب لوله کاروگیت دوجداره

دستورالعمل‌های اضافی جهت نصب  لوله پلی‌اتیلن کاروگیت در استانداردهای زیر موجود میباشد:

ASTM D 2321- روش استاندارد برای نصب زیرزمینی لوله ترموپلاستیکی جهت فاضلابها

CAN/CSA B182.11- روش توصیه شده جهت نصب لوله و اتصالات زهکشی ترموپلاستیک و فاضلابی

AASHTO Section 30- لوله ترموپلاستیکی

اهمیت روش نصب خوب

توجه به نقش پیمانکار، حمل‌ونقل کننده و مسئول انبار در این بخش الزامی است. کنترل ابعادی مناسب در مورد حفاری کانال، لوله‌گذاری و اتصال لوله‌ها در مورد موفقیت پروژه نقش بسزایی را اعمال می‌کنند. انتخاب و فشرده‌سازی درست خاک بسیار مهم است و بر عملکرد ساختاری هم لوله هم خاک حکمفرمایی می‌کند. فشار ثابت مورد نیاز در اطراف لوله کاروگیت و در واقع حمایت یکنواخت لوله بدون تمرین مناسب حاصل نمی‌شود.

ASTM D 2321، بخش 30 AASHTO و CAN/CSA B182.11 روش‌های خوبی را جهت نصب لوله ترموپلاستیکی تعریف می‌کند. هر کدام شامل تکنیکهای مناسبی جهت حفاری گودال، جایگذاری، بسترسازی و پشت‌بند می‌باشد تا عملکرد درست لوله را در طی مدت زمان سرویس‌دهی تضمین کند. بخش 30 AASHTO روی خطوط لوله زهکشی فرودگاه‌ها زیر پیاده‌روها که در معرض بارهای سنگین هستند تمرکز دارد.

نگهداری و انبار داری محصولات در محل نصب

زمینی که جهت انبار کردن لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد باید دارای سطحی صاف باشد و همچینن محل انبار کردن لوله‌ها باید به گونه‌ای باشد که لوله‌ها از تابش مستقیم نور خورشید و درجه حرارت‌های بالا مصون بمانند.

حداکثر ارتفاع پشته‌ی لوله‌ها در محل ۵/۱ متر است و این در صورتی امکان پذیر می‌باشد که برای لوله با طول ۴ متر و بیش تر روی ۳ ورقه ی چوبی و برای لوله‌ی با طول کمتر از ۴ متر روی دو ورقه‌ی چوبی ثابت شوند.

لوله ای که به صورت هرمی قرار گرفته اند باید توسط گوه یا الوار به فواصل ۱ متر در محل خود ثابت شوند.

ممکن است لوله با قطر کوچک‌تر داخل لوله ای با قطر بزرگ‌تر قرار داده شوند. معمولا این روش (تودرتو) برای حمل و نقل مناسب می‌باشد. اما هنگام انبار کردن و پشته نمودن توصیه نمی‌گردد.

لوله‌ای که در داخل هم قرار می‌گیرند باید ۲۰۰ میلی‌متر اختلاف قطر داشته باشند!

لوله‌های تو در تو تنها در صورتی که در تماس با زمین باشند قابلیت انبار شدن دارند در غیر این صورت انبار کردن این لوله ها باعث تغییر شکل آن‌ها خواهد شد.

باید توجه داشت برای لوله با اتصال سرخود (ساکت و اسپیگوت) به منظور جلوگیری از عدم تعادل پشته یا آسیب به اتصالات، در هنگام چینش جهت لوله‌ها به صورت یک‌درمیان عوض گردد. در صورتیکه مدت انبار داری طولانی باشد لوله ها و متعلقات با پارچه‌ی تیره پوشانیده شوند. انبار نمودن محصولات بیش از یک سال در هوای آزاد امکان پذیر نیست.

 

فرآیند تولید لوله دوجداره ی پلی اتیلن کاروگیت

صنعت لوله پلی اتیلن کاروگیت از نظر تکنولوژیکی، فرآیند تولید و کنترل حین تولید به سرعت در حال پیشرفت است. فرآیند اکستروژن پیوسته برای تولید این نوع لولهها استفاده میشود. فرآیند تولید به پنج مرحله تقسیم میشود. این پنج مرحلهی اصلی برای فرآیند تولید لوله پلی‌اتیلن کاروگیت در شکل ۳ نشان داده شده است.

 

 

این مراحل عبارتند از: آماده سازی مواد اولیه، اکستروژن، کاروگیت نمودن، کالیبراسیون و پرداخت نهایی به طوری‌که در طول مراحلِ دو تا پنج، ارزیابی مداوم محصول توسط آزمون های کنترلی صورت می گیرد.


آماده سازی مواد اولیه

این مرحله از اهمیت زیادی در فرآیند تولید برخوردار است چون مستلزم مشارکت کارکنان در سطوح مختلف می‌باشد. آماده سازی مواد اولیه با سفارش خرید شروع گشته و با تهیه ی آمیزه و انتقال آن به قیف اکسترودر پایان می یابد. این مرحله به طورمستقیم به برنامهی تولید متصل است. مراحل این فاز عبارتند از: سفارش خرید، دریافت، انبارکردن و تهیه ی آمیزه.

 

 سفارش خرید لوله کاروگیت

مواد اولیه‌ی مورد استفاده در فرآیند تولید، توسط کارکنان در یک تیم عملیاتی به عنوان تولید، تضمین کیفیت و خرید، بر اساس مشخصات فنی مواد اولیه، معیارهای مورد نیاز استانداردهای محصول، قابل اطمینان بودن تامین‌کننده و آزمونهای کنترل کیفیت مواد اولیه و محصول تهیه شده از آن، تایید می گردد. در صورتی که مواد اولیه کیفیت مورد نظر را دارا باشد سفارش و خرید محصول ممکن خواهد بود.


دریافت و انبار نمودن

مواد اولیه در هنگام ورود به کارخانه، توسط مسئول کنترل کیفیت نمونهبرداری شده، ارزیابی و تطابق مشخصات مورد درخواست با محموله‌ی ارسالی بر اساس مشخصات مندرج در برگه‌ی مشخصات کالا و بارنامه صورت میگیرد. مسئول کنترل کیفیت، آزمون‌های استاندارد را بر روی نمونه برای تعیین تطابق محموله و ارائهی گزارش انجام می‌دهد که در صورت مطابقت محموله ثبت و انبار میگردد و در صورت مغایرت مواد اولیه دریافتی با استانداردهای مربوطه، محموله عودت داده می شود.

آماده نمودن ترکیب مواد اولیه

ترکیب مواد اولیه بر اساس نوع لوله و استاندارد محصول، با وجود حفظ کیفیت مورد نیاز، متفاوت خواهد بود. در طی فرآیند مخلوط نمودن مواد، حداقل ۲ و حداکثر ۵/۲ درصد دوده به عنوان محافظ اشعه ی فرابنفش اضافه می گردد. مسئول کنترل کیفیت آزمون لازم را بر روی مخلوط به منظور حصول اطمینان از درصد صحیح دوده و دارا بودن مشخصات لازم انجام می دهد.

 

  برای خرید لوله کاروگیت در انواع مختلف کلیک کنید.

کلمات کلیدی
  • پایپ سند
  • لوله
  • یو پی وی سی

افزودن نظر

شما هم میتوانید در مورد این مقاله نظر دهید